Міжнародний культурно-освітній проект

Культурно-освітній візит до Європи

 

„Галопом по Європі”
 28 февраля 2012 21:07:03

НА ЄВРОПЕЙСЬКИХ ПРОСТОРАХ-1

  Хоча все ж краще було б матеріал назвати „Галопом по Європі”. Бо „галоп” почався ще у Консульському відділі Посольства Республіки Польща в Україні у Києві. Чому я була дуже рада, адже шенгенську візу отримала без жодного запитання. „Це тому, що ти журналістка”, - пояснили мені знаючі люди, додавши, що у бізнесменів і  менеджерів різних фірм при спробі отримати подібну візу нерідко трапляються труднощі, а то й відмови.

  Варто зазначити, що у поїздку я вирушила у складі групи учасників культурно-освітнього візиту до Європи. Цей проект підтримують два вузи міста Ополе Республіки Польщі та громадські організації "Фонд розвитку Шевченків край", "Центральноукраїнський центр громадських ініціатив", "Європейський простір". Тож основна увага була приділена, звичайно ж, культурі та освіті саме Польщі. Вона і була першою на карті маршруту групи, яка відправилася комфортабельним автобусом у середині лютого зі Львова.  

  „Галоп” продовжувався і у Європі. І скажу відверто, за тиждень побувати у чотирьох країнах – Польщі, Німеччині, Франції та Чехії - справа фізично нелегка. Тому не заздрю і операторам своїх мобільних телефонів на МТС та Київстар, які, мабуть таки, стомлювалися „ганятися” за мною, щоранку надсилаючи мені по вісім есемесок з текстами привітань у певній країні, адрес українських посольств, вигідних пропозицій надання послуг...

 «Прошу, панове, до Полске!»

  Краків, друге після Варшави за кількістю населення місто, зустріло нас снігопадом, відлигою і... лебедями. Сотні цих птахів та ще качок окупували понад берегом Вісли невеличкі незамерзлі клаптики.  Тут можна було побачити і місцевих жителів, які підгодовували їх хлібом. Тому лебеді досить вгодовані і ведуть себе на водоймі по-царському.

 

НА ЄВРОПЕЙСЬКИХ ПРОСТОРАХ-1
 
А неподалік на березі височить залізна скульптура дракона. Саме він є символом Кракова. А всім гостям обов’язково розповідають легенду, пов’язану з цією твариною. Ніби дуже-дуже давно поблизу невеликого поселення жив дракон. І любив він вранці снідати дівчатами. Коли ж дівчата скінчилися, почав їсти жінок. Обурювалися жителі, але нічого вдіяти не могли. І тоді знайшовся один сміливець, який нагодував дракона гірким перцем. Ох, і палило ж  тварину. Пив він воду, пив, аж поки не лопнув. Зраділи люди, що нарешті позбулися хижака. А правив тим поселенням король Крак. І хоча він не мав ніякого відношення до перемоги над драконом, та щасливі жителі назвали місто на його честь – Краковом.

 

   Тепер металева скульптура збирає біля себе немало туристів. Вони ж з нетерпінням чекають, коли дракон „дихне” вогнем, а робить він це кожні п’ять хвилин.

   Зовсім поряд, на височині Вавель, красується замок, точніше, цілий замковий комплекс з однойменною назвою. Він – окраса міста. За даними археологічних розкопок, поселення віслян тут з’явилося ще в 11 столітті. Ось так собі – зібралися собі королі, звели замок з флігелями та костелом. А через століття обнесли цю територію кам’яними стінами.  У 1499 р. замок спустошила пожежа. Замок довго відновлювали. А через століття – знову пожежа. І знову довелося братися за будівництво.

  Негативний вплив на Вавель мали також і загарбницькі  поділи  Польщі у різних роках вісімнадцятого століття. Країну було пошматовано, і Краків відійшов до складу Австрії. Замок відремонтували і зробили... казармою для австрійських вояків. Відновлювальні роботи розпочалися лише на початку двадцятого століття.

  Та, на щастя, довге існування і черга перебудов мало змінили середньовічну, тісну забудову замку. Її не змінило навіть облаштування одного з дворів замку у формах італійського палаццо з трьома відкритими галереями. Замковий костел, його різні частини, мають ознаки романської доби, готики, відродження, доби бароко тощо. Особливістю інтер'єрів замку є рідкісна суміш залишків готики разом з оздобами доби відродження, пов'язана тісними культурними і релігійними зв'язками з Італією та Римом. Краківський королівський двір тоді був справжнім мистецьким центром, зорієнтованим на італійські культурні досягнення. У Кракові виготовляли поліхромні кахлі, ювелірні вироби. У замку Вавель облаштували власну ткацьку мануфактуру. З ХУІ століття Краків став друкарським центром Польщі.

  Після відновлення своєї державності у 1918 році розпочалися реставраційні роботи на Вавелі. У замок передано мистецькі твори іноземних і національних майстрів, живопис, меблі, витвори декоративно-ужиткового мистецтва, колекцію зброї. Все це доступно зараз туристам, які ніколи не минають Вавель.

 

НА ЄВРОПЕЙСЬКИХ ПРОСТОРАХ-1
 
Що замок  дійсно дуже важливе і шановане місце всіма поляками, доводить і той факт, що саме тут, у крипті (підземна каплиця під вівтарною частиною церкви для почесних поховань, примітка автора), поховано у квітні 2010 року президента Польщі Леха Качінського і його дружину Марію. Біля поховання постійно стоять живі квіти та горять свічки.

 

  Характерна деталь для всієї Польщі – центральна площа будь-якого міста носить назву Ринкової. Це не має ніякого відношенні ні до ринку, ні до торгівлі. Точніше, це раніше, декілька століть тому, дійсно було місцем для торгівлі. Але цивілізація окультурила площі, про торговельні ряди тут вже давно ніщо не нагадує, і порядкують на бруківці голуби та численні туристи.

 

НА ЄВРОПЕЙСЬКИХ ПРОСТОРАХ-1
 
А на вулицях Кракова можна побачити музик, які завзято виконують польські пісні. Вдалося зустрітися і з азартним футболістом. Не дивлячись на те, що погода зовсім не сприяла грі з м’ячем, він на тротуарі розстелив килимок і, сидячи та лежачи, демонстрував перехожим свої футбольні вміння. А поряд свого господаря спокійно чекав собака. Та музики і футболіст, звичайно, свій талант дарували перехожим не за так. Вони раділи кожному злотому чи будь-якій іншій валюті. До речі, не дивлячись на те, що Польща стала членом Євросоюзу, на євро тут так і не перейшли, зберігши свою національну валюту.

 

 

НА ЄВРОПЕЙСЬКИХ ПРОСТОРАХ-1
 
У місті на кожному кроці сліди цивілізації – електронні рекламні табло, вуличні плазмові екрани. А поряд на будівлях... поштові скриньки. Отже, виявляється, ще не всі поляки користуються Інтернетом і мають власні емейли, а й ще відправляють листи та листівки.

 

    У Кракові  вдалося і посмакувати польською національною стравою з цікавою назвою „журек”. Це густий суп, серед інгредієнтів якого картопля, варене яйце та шматочки копченої ковбаси. Заправлений він сметаною та спеціями. Страва, як на мене, дійсно смачна.

 

НА ЄВРОПЕЙСЬКИХ ПРОСТОРАХ-1
 
 „Журек” можна скуштувати і в будь-якому ресторані міста Ополе (наголос на другий склад, примітка автора), де ми побували наступного дня і який є столицею Опольського воєводства. З назвою міста пов’язано декілька легенд. Та історики все ж схиляються до думки, що походить вона від слова „поле”. Ніби то вождь якогось племені під час полювання заблудився у густому лісі, і коли врешті-решт йому вдалося таки вийти з лісу і побачити поселення людей, то закричав: „О, поле!”

 

   А нині відоме це місто тим, що щороку, починаючи з 1963 року, тут проводиться фестиваль польської пісні. Ополе є культурним (філармонія, театр) та науковим (університет, політехнічний інститут, інші вищі навчальна заклади) центром регіону.  У місті мешкає 125 тисяч осіб, з яких четверта частина – студенти.  Та вузи Ополе дуже зацікавлені, щоб на навчання до них приїжджала українська молодь. Чому?

    Виявляється, польські юнаки та дівчата після закінчення школи інститути та університети обирають не на батьківщині, а у сусідніх – Німеччині, Франції чи інших країнах. А у Польщі в останні роки спостерігається недобір абітурієнтів. Про це нам розповів проректор  Вищої школи управління і адміністрації Войцех Дучмал. І гостинно запросив молодих українських випускників шкіл на навчання до свого вузу і на очне навчання, і на заочне.

 

НА ЄВРОПЕЙСЬКИХ ПРОСТОРАХ-1
 
Взагалі пан Войцех свій вищий навчальний заклад називає   Школою у „пігулці”. Як це розуміти? „Навчання у сучасній, передовій, зручній, добре оснащеній школі, яка дає студентам всебічні знання,” – ось таке його пояснення і додає, що у 2009-2010 навчальному році у Школі було 4500 студентів, викладання предметів здійснюють 180 наукових працівників. Вуз проводить багату і різноманітну наукову співпрацю з вузами Німеччини, Канади, Франції, Словаччини ,Чехії та інших країн. Словом, навчання української молоді в Ополе або іншому місті Польщі – їх дорога  у Європу. Адже за час навчання у вузі Польщі вони можуть собі і підшукати роботу. А після закінчення Школи їм гарантоване отримання робочого місця.  Школа  пропонує абітурієнтам такі факультети: управління, фінанси та рахунки, політологія, адміністрація, інформатика і економетрія, педагогіка, соціологія, філологія, економіка, логістика.

 

  Ополе ж, не дивлячись на негоду у ті дні, дуже красиве і доглянуте місто. Воно не велике, але багате на водні канали. Можливо, це численні розгалуження Одера, який протікає містом. У ньому також багато зелені, зокрема, ялин, сосен, самшиту, туй. І білий сніг гарно гармонує з цими вічнозеленими деревами та кущами.

 

НА ЄВРОПЕЙСЬКИХ ПРОСТОРАХ-1
 
На вулиці – відлига, а багато опольців не залишають свої велосипеди і вирушають на роботу саме цим транспортом. Тому біля багатьох організацій можна побачити двоколісних наших друзів, які не прив’язаними чекають своїх господарів після трудового дня.

 

  Гуляючи вулицями, вирішили з подругою зайти у мерію. Охоронник, дізнавшись хто ми і звідки, охоче пропустив. Здивовані були, побачивши у коридорі дитячий столик, на якому лежали іграшки, папір та олівці. Виявляється, призначений він дійсно для дітей, які заходять сюди з батьками. І поки старші вирішують свої проблеми у владних кабінетах, хлопчик чи дівчинка можуть зайняти себе малюванням або якоюсь грою.

 

НА ЄВРОПЕЙСЬКИХ ПРОСТОРАХ-1
 
Поляки – гостинний і ввічливий народ. Будь-яку розмову, навіть з незнайомими людьми, вони починають словами „Прошу, пане (або пані)!” Тож  відвідавши Польщу, обов’язково відчуєш себе пані.Читать полностью: http://h.ua/story/351261/#ixzz1o4sp6hVyСоздан 03 мар 2012  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником